Maakri KvartalMaakri Kvartal

Maakri Kvartal. Vaade Kaubamaja poolt.

Arhitektuur

Maakri Kvartali arhitektuur ei põhine üksikul leitmotiivil, vaid kasvab välja Tallinna Kivisilla eeslinna sündmusterohkest ajaloost. Osaliselt kinnistul paiknenud Jaani seeki, täpsemalt Püha Ristija Johannese pidalitõbiste vendade maja on esmakordselt kirjalikult mainitud 1237. aastal. Tallinna esimene tööstusrajoon ja lausa Eesti tööstuse hälliks tituleeritud Kivisilla eeslinn tekkis tänu Härjapea jõele. See jõgi ühendas Ülemiste järve merega ja oli keskaegse Tallinna kõige veerikkam jõgi. Mööda praegusi Maakri ja Kivisilla tänavat voolanud jõele ehitati esimesed veskid 13. sajandil. 17. sajandi lõpuks oli veskeid juba 8, teiste seas jahu-, paberi-, vasetöötlemis-, püssirohu- ja nahaparkimisveskid. 1710. aastal hävitati Kivisilla hoonestus Põhjasõjas, kuid juba mõne aasta pärast hakati piirkonnas tööstusettevõtteid taastama.

1877. aastal ostis kinnistu Theodor Grünwaldt, kes pani aluse Eesti suurimale nahavabrikule. Oma tänapäevani säilinud ilme sai Maakri Kvartali Maakri tänava front aastatel 1909 – 1912. Aastal 1909 ehitati olemasolevad hooned Maakri ja Pääsukese tn nurgal kokku ning põhjalikult ümber tuntud baltisaksa päritolu Eesti arhitekti Jacques Rosenbaumi projekti kohaselt. Juba 1911 ehitati sellele Maakri tn otsa väljapeetud nurgalahendusele lisaks sama arhitekti projekti alusel järgmine esinduslik hoone. Toona moes olnud juugendi mõjutusel on selle esimene korrus krohvimata klombitud paekivist, ülejäänud tänavafassaad aga historitsistlikus neostiilis. Seda hoonet jätkati 1912 samuti arhitekt Rosenbaumi projekti järgi ehitatud kivihoonega, mis lõpetab kvartali tänavafrondi Maakri ja Tornimäe tänava nurgal. Härjapea jõgi jäi sellega majade alla kanalisatsiooni.

1921. aastast tegutses Maakri Kvartalis „Union“ – riigi suurim ja kuulsaim jalatsivabrik. “Unioni” kingi kandis 1937. aastal iga viies eestlane. 1940 vabrik natsionaliseeriti ja nimetati 1951 ümber naha- ja jalatsitootmiskombinaadiks „Kommunaar“. 1991. aastast kandis ettevõte juba „Linda“ nime, seda kuni kinnistul tootmistegevuse lõpetamiseni 1997. aastal.

Maakri Kvartal. Peasissepääs Rävala puiestee poolt.

Tänapäev

Asudes kavandama Maakri Kvartali ärikeskuse tänapäevast hoonestust, võttis mainekas arhitekt Rasmus Tamme endale vastutusrikka ülesande sulandada uued hooned sobivalt väärikasse ajaloolisse keskkonda. Uued hooned on modernistlikus stiilis ning tugeva ja selge geomeetriaga. Minimalistlik vormikäsitlus eristab selgelt uut mahtu vanast ega kopeeri ajalooliste hoonete vorme. Küll aga on minevik, olevik ja tulevik põimitud üheks tervikuks. Seetõttu on Maakri Kvartali karakter rikastavalt mitmekesine nii lähedalt kui ka kaugelt vaadates.

Maakri Kvartali peafassaadiga Kaubamaja poole vaatav 110-meetrine kõrghoone on Tallinna uus maamärk. 30-korruseline torn ühendab omavahel Tallinna ajaloolise südalinna ja kõrghoonete teemaplaneeringuga kavandatud city. Tallinna siluetis seni domineerinud kaksiktornide asemel moodustab Maakri Kvartali kõrghoone koos Swissôteli ja Tornimäe 5 ärihoonega kolmiktornide ansambli. Tornhoone loodepoolset peafassaadi, samuti kagufassaadi ilmestab vertikaalne LED-valgustusega klaasist hõlm. Kvartali peasissepääsu ees paikneb skulptuuriga esindusväljak. Sissepääsu ennast raamistab rõhutatud ja ajalooliste hoonetega kontrastne klaaslahendusega portaal. Uusi ning vanu hooneid ühendavad ühine fuajee ja sisehoov. Nii sise- kui ka välisviimistlusmaterjalide valik on samuti inspireeritud Maakri Kvartali ajaloost, väljendudes valitud koloriidi ja materjalide naturaalsuses ning autentsuses. Materjalikasutus on moodne ja väljapeetud, detailid minimalistlikud.

Nii on ühe suure liigendamata mahu asemel sündinud Maakri Kvartali 7 täiesti erinevast majast koosnev inimsõbralik linnakeskkond. Maakri Kvartal on tänava tasapinnas avatud kõigile temaga piirnevatele tänavatele. Tänavatelt pääseb nii hoonetesse kui ka haljastatud ja terrassidega sisehoovi. Eripalgelised söögikohad ja teenindusettevõtted loovad elava ning tööd inspireeriva keskkonna. Maa-aluse korruse kaudu on Maakri Kvartal ühendatud Rävala pst aluse EuroParkiga ja seeläbi omakorda naaberhoonetega, sh Stockmanni kaubamajaga.